Chystáte se na Velikonoce? Upečte toho nejlepšího beránka a další dobroty pro koledníky
Svátky jara – neboli Velikonoce, jsou pro většinu z nás významným svátkem. A nezáleží na tom, zda jste věřící nebo ne. Velikonoční tabule se prohýbají svátečními dobrotami, mezi kterými nesmí chybět nádivka, jidáše, mazanec a samozřejmě ani velikonoční beránek. Víte, proč se beránek stal tradičním pokrmem? Umíte upéct beránka, po kterém se jen zapráší? Poradíme vám, jak na to.
Proč se na Velikonoce peče beránek
Velikonoční beránek ve formě sladkého pohoštění se stal součástí sváteční tabule v 17. století a měl své ctěné místo v čele tabule. Symbol beránka je ale daleko starší. Pochází z křesťanství a má připomínat podstatu křesťanství, kterou je Kristovo zmrtvýchvstání. Pro židovské náboženství zase symbolizuje osvobození židovského národa.
Bez formy na beránka se neobejdete
Abyste si i vy mohli udělat sladkou velikonoční pochoutku, budete potřebovat formu na beránka, která dá těstu při pečení tvar a vykreslí detaily beránka – nechcete mít přeci beztvarou hroudu čehosi. Už naši předci používali krásné keramické formy na beránka. Ty jsou oblíbené dodnes a v řadě kuchyní na ně nedají dopustit. Setkat se můžete i s litinovými, plechovými nebo skleněnými formami na beránka. U nich ale při pečení hrozí větší riziko přichycení těsta a pokud formu opravdu dobře nevymažete a nevysypete, je následné vyklopení bezchybného beránka sázkou do loterie. Moderní doba si žádá moderní prostředky, a proto si můžete práci s pečením i vyklápěním usnadnit použitím silikonové formy na beránka.
TIP na formy, se kterými se dílo vždy podaří
Keramické formy na beránka Orion
Jste-li zastánci klasického pečení, je pro vás ideální pořídit si keramickou formu na beránka od značky Orion. Zvolte buď menší s rozměrem 18 cm nebo větší, která má 34 cm. Před pečením je potřeba formu jen vymazat tukem a vysypat moukou, aby se beránek po upečení dobře vyklápěl. Keramickou formu je potřeba vkládat do studené trouby, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Stejně tak po upečení a vyklopení beránka formu prudce neochlazujte. Kvalitní keramika s vnitřní glazurou velmi dobře vede teplo. Proto je pečení v ní ekonomické. Troubu můžete vypnout s předstihem, beránek i tak krásně „dojde“.
Cena velké i malé formy je 169,- včetně DPH. Zakoupit si je můžete na www.domacipotreby-franta.cz/velikonoce
Silikonové formy na beránka Orion
Moderní kuchařky sahají po moderních materiálech, mezi které patří zaručeně i silikon. O Velikonocích upečete skvělé beránky v silikonových formách Orion. Pokud čekáte hodně koledníků, vyzkoušejte velkou formu na beránka, která má krásně provedené tvary a obsahuje vyztužení, aby se s ní dobře manipulovalo. Silikonová forma na mini beránka je také dobrá – můžete napéct více beránků a ty rozdávat koledníkům celé. Výhodou silikonových forem na beránka Orion je jejich hygieničnost, lehkost, nepřilnavost i odolnost. Formy nepohlcují pachy, odolávají teplotám -40 °C až +220 °C a snadno se umývají. Hodí se jak pro přípravu sladkého beránka, tak pro vytvoření dalších dobrot – sekané, aspiku, nádivky nebo paštik.
Cena velké formy je 279,- včetně DPH, malé 79,- včetně DPH. Zakoupit si je můžete na www.domacipotreby-franta.cz/velikonoce
S ověřeným receptem zvládneme upéct beránka levou zadní
Každá hospodyňka si hýčká své vyzkoušené recepty, a to platí i o receptech na beránka. Ten se nejčastěji dělá z kynutého nebo piškotového těsta. Pokud zatím svůj osvědčený recept hledáte, vyzkoušejte ten od nás.
Suroviny na těsto:
- 4 vejce
- 170 g másla
- 360 g polohrubé mouky
- 300 g cukru
- 1 prášek do pečiva
- 10 lžic mléka
Postup výroby těsta je velmi snadný. Všechny suroviny smíchejte v míse a utřete dohladka. Těsto poté vylijte do vymazané a vysypané formy na beránka a vložte do rozehřáté trouby. Pečte přibližně hodinu na 145–150 °C. Po upečení nezapomeňte nechat beránka vychladnout, teprve poté ho vyklopte. Na závěr beránka poprašte moučkovým cukrem nebo ozdobte čokoládovou polevou, na krk mu uvažte ozdobnou mašli a vystavte ho na velikonoční stůl. Schválně, jak dlouho odoláte, než dobrotu ochutnáte?
Tipy na další velikonoční dobroty
Chcete koledníky opravdu překvapit a pořádně pohostit? Ve formě na zajíčka upečete beránkovi kamaráda, forma na biskupský chlebíček vám zase pomůže udělat dokonale vytvarovanou sladkost ke kávě plnou rozinek, želé nebo kousků čokolády. Pro ty menší zase můžete díky velikonočním vykrajovátkům připravit perníčky nebo domácí sušenky ve tvaru kuřátek, beránků, vajíček, kytiček nebo motýlků. Pak už jen stačí vše nazdobit, přichystat dekorace a očekávat Velikonoční pondělí.
Keramická forma na zajíčka Orion
Rozměry: vnější 15,5x21x7 cm.
Cena: 169,- včetně DPH (sleva 15 %)
Silikonová forma na čokoládové pralinky
Rozměry: 27×15,5 cm, vajíčko 4×3 cm, zajíček 5×3,5 cm.
Cena: 129,- včetně DPH (sleva 19 %)
Silikonová forma na biskupský chlebíček
Rozměry: 27x13x6 cm.
Cena: 159,- včetně DPH (sleva 36 %)
Velikonoční vykrajovátka Delícia od Tescomy
Obsahuje 8 vykrajovátek.
Cena: 109,- včetně DPH
Perníková Velikonoční zahrádka Delícia od Tescomy
Obsahuje kompletní soupravu pro pěstování jarního osení – semena ječmene, půdní substrát v bio kvalitě, květináč z odolného plastu a 4 plastová vykrajovátka.
Cena 159,- včetně DPH
Pořiďte si vše potřebné na Velikonoce u odborníka na domácnost. V Domácích potřebách-Franta si pohodlně vyberete na e-shopu i v kamenné prodejně v Příbrami. Se slevovým kuponem získáte při nákupu přes internet slevu 10 % na nezlevněné produkty Tescoma.
www.domacipotreby-franta.cz/velikonoce
Pingback:Tipy na pomocníky při velikonočním pečení - eBlogeři.cz