Více než pouhý zdroj světla

Světlo se postupně stávalo součástí našich domovů. V dnešní době se bez něj neobejdeme.

 

Mnoho let již uběhlo od dob, kdy se místo elektřiny používal přímý oheň. Louče, které plápolaly v uzavřených místnostech, přinášely lidem světlo do jejich domovů. To se stávalo součástí jejich základních potřeb.

A jak čas plynul i styl osvětlení se měnil. Některé známe již jen z vyprávění nebo filmů pro pamětníky. Ovšem pamětníky se začínáme stávat i my, a to díky klasickým žárovkám, za jejichž vynálezem stojí Thomas Alva Edison, americký vynálezce. Díky němu se v domácnostech a na pracovištích začaly objevovat žárovky, které mají svoji dlouhou historii a přinesly uživatelům značnou úlevu v používání.

Moderní technologie mnohé změnila, a to snad v každé oblasti našeho života. Ani světlo nezůstalo stranou. Mnoho let se na trhu objevovaly společně s klasickými žárovkami kompaktní zářivky, takzvané úsporné žárovky. Je pravdou, že název přesně vystihoval podstatu úspory, ale mnoho uživatelů se bálo velké investice, která byla v řádu stokorun.

Vývoj se zastavit nedá, a tak skutečně velký převrat způsobil zákaz Evropské Unie o používání klasických žárovek a nástup moderního LED osvětlení. Tímto krokem se odehrálo ale mnohem více, než bychom si mohli jen pomyslet. Vývoj nových světelných zdrojů v posledních letech skutečně nabral na rychlosti a nyní se na trhu objevují ještě lepší a navíc úspornější zdroje světla. Je pravdou, že přechod na úspornější svícení skutečně uživatelům poskytuje nejen finanční úsporu za spotřebovanou energii, ale zároveň i jiné možnosti, o kterých se nikomu ani nesnilo.

Hrajeme si se světlem

Rozhodně to neznamená, že budeme stát u vypínače a zkoušet, zdali funguje. Nové koncepty osvětlení pomocí LED nám totiž přináší skutečně široké možnosti využití. Světlo dokáže vytvořit příjemné prostory, zároveň útulné akcenty nebo pracovní místa zaplaví jasným koncentrovaným světlem. Je ve výkonu prakticky ihned po zapnutí, tudíž se nemusí čekat na to, až se vlákna nažhaví. Tento světelný zdroj vydrží svítit až desítky tisíc provozních hodin, v přepočtu klidně i 4-6 let, a spotřebuje až o 80 % méně energie. Navíc potěší ochránce životního prostředí, jelikož tento zdroj je naprosto ekologický. Díky delší době trvanlivosti pak zákonitě vzniká i méně odpadu.

To ale není všechno, co nám může světlo nabídnout. Můžeme si totiž vybrat do našeho bytu rovnou několik svítidel v různých barvách světla, přesně pro naši potřebu. Doby, kdy postačilo pouhé jedno centrální svítidlo a popřípadě lampička po babičce, jsou již dávno pryč. Moderní technologie nabízí širší možnosti.

Při koupi by nás mělo zajímat několik podstatných informací.

  1. Světelný tok

Jedná se v podstatě o informaci, která nám prozradí, jak moc světlo svítí, a je to hlavní parametr pro výběr samotného zdroje, jeho jednotkou je lumen.

  1. Osvětlení

To je další důležitá informace. Potřebujeme totiž vědět pro praktické využití žárovky, kolik světla dopadne na zaměřené místo, kde budeme číst nebo pracovat. To nám prozradí jednotka lux a prakticky se jedná o počet lumenů dopadající na 1 m2.

  1. Příkon a účinnost světelného zdroje

Za vydanou energii musíme zaplatit, a tak je dobré vědět, jaké množství potřebuje vybraný zdroj. Veškeré informace jsou dostupné na krabičce nebo v technickém listu zdroje. Proto je doporučeno kupovat vždy homologované produkty.

  1. Barevné podání

Tohle klasické žárovky skutečně neuměly. Nejedná se totiž o barevnou součástku do lampičky, ale o index podání barev – značí se Ra a vyjadřuje věrnost podání barev při osvětlení z určitého zdroje a je porovnáván se světlem samotného slunce.

  1. Barevná teplota

Každý světelný zdroj má speciální teplotu. Nestojí za tím tepelné záření, ale popis barvy světla. Udává se v Kelvinech. Díky tomu můžeme vnímat bílé světlo jako útulné, příjemné, povzbuzující a podporující koncentraci.

To vše jsou možnosti, které nám umožní hru se světlem. Jedno centrální svítidlo se dá doplnit dalšími a efektivními zdroji.

Kuchyně – osvětlený jídelní stůl kvalitní LED žárovkou, nad sporákem LED pásky nebo pod linkou lineární zářivka. Pracovní plochu by nám v tomto případě mělo osvítit jasné světlo, abychom se mohli v klidu soustředit na detaily naší práce. Nejčastěji se používá neutrální bílé světlo.

Obývací pokoj – zde se dá hned využít několik možností. Ideální možnost je pořídit si stmívatelné světlo, které si můžeme pak nastavit podle potřeby. Jinak neoslňujícím osvětlením v teplé bílé barvě chybu nikdy neuděláme. Své místo zde má i čtecí lampa, která bude mít jasné světlo s užším kuželem. Velmi vhodná je kombinace bodových svítidel pro zvýraznění různých objektů.

Chodba – naprosto skvělý výběr ke spokojenosti poskytnou světla s čidlem pohybu.

Ložnice – místo odpočinku vyžaduje spíše teplejší odstín, který bude vhodný i do lampiček na nočním stolku.

Nová technologie přináší nové možnosti

 

Nejedná se pouze o hru se světlem a také různými možnostmi, jak si zdokonalit svoje bydlení. Správná koncentrace světla v dané místnosti má především podstatný vliv na naše zdraví. Nejde jen o náš zrak, který je pro nás velmi důležitý, ale jde o celkový náš zdravotní stav. Kvalita a barva osvětlení mají podstatný vliv na naši psychickou stránku, výkonnost a také efektivnost při práci. Oči pak méně zatěžujeme a celkově na nás nedoléhá únava a vyčerpání, natož bolesti hlavy a s nimi související problémy.

 

Navíc zrakem vnímáme až 80% vjemů, a to není zrovna málo. Pak o správném nasvícení rozhodne i kvalita našeho zdravotního stavu, který můžeme ovlivnit vhodnou volbou světla. Investicí do našeho zdraví můžeme začít v podstatě ihned, a to zakoupením kvalitních žárovek od prověřených výrobců. Například všechny produkty Philips LED jsou přísně posuzovány, než jsou vůbec vpuštěny do provozu. Neposkytují jen bezpečnost, ale také eye komfort, a jsou v souladu s fotobiologickou bezpečnostní normou.

Výměnou žárovek nebo kompaktních zářivek za LED žárovky uděláme pro svoje zdraví víc, než si jen myslíme. Instalace je v podstatě jednoduchá, jen je třeba si dát pozor na patici u svého svítidla. Nejvíce se používaly E 27 nebo E 14 a i LED žárovky mají stejné závity, tudíž není skutečně třeba měnit nová svítidla nebo lampy. Navíc se dají doplnit LED pásky, světelnými lišty nebo bodovými svítidly, tím vším si zvýšíme komfortní bydlení, ale zároveň podpoříme svůj zdravý životní styl.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 45 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář