Jak nahradit kypřicí prášek: 4 tipy pro pečení
Prášek do pečiva je oblíbenou přísadou při přípravě mnoha pokrmů, typicky při sladkém pečení.
Je levný, dostupný, a každá hospodyňka jej má doma po ruce. Prášek do pečiva se postará o bublinky v těstě, které je po upečení nadýchané a vláčné. Jsou však i jiné cesty než použití kypřicího prášku, které zaručí lehkost upečeného moučníku. Pojďme si shrnout základní kypřidla, která nám při pečení pomáhají:
- Prášek do pečiva: Běžný kypřicí prášek je chemická směs tří látek. První z nich je zásaditá jedlá soda, druhou kyselá látka, která je potřeba k reakci se sodou a vytvoření žádoucích bublinek (obvykle touto kyselou látkou bývá fosfát), a nakonec plnidlo, kterým může být například škrob.
Kypřicí prášek se při pečení míchá se suchými přísadami receptu (mouka) a teprve nakonec se lehce spojí s tekutými (vejce, olej). Těsto připravené s práškem do pečiva je třeba co nejdříve po zadělání vložit do rozpálené trouby, kde se ihned začnou uvolňovat bublinky, které při pečení těsto načechrají.
Pro ty, kteří v kuchyni nemají rádi chemické přísady, uvedli výrobci na trh variantu prášku do pečiva bez fosfátů, kdy je tato chemikálie nahrazena přírodním vinným kamenem. Rovněž jsou k dispozici bezlepkové druhy kypřicích prášků.
- Jedlá soda: jedlá soda je jednodruhová chemická látka, známá jako soda bikarbona. Je zdravotně nezávadná, ba naopak může pomoct při zažívacích potížích. Jedlá soda je silně zásaditá a její užívání pomáhá při překyseleném žaludku.
Bikarbona reaguje při kontaktu s kyselou potravinou, výsledkem takové reakce jsou bublinky oxidu uhličitého, které právě potřebujeme při kypření těsta. Prášek do pečiva tedy můžeme úspěšně nahradit bikarbonou, ale pouze v případě, že recept obsahuje kyselinotvornou přísadu (najděte si na Google seznam takových potravin, je to např. cukr, kakao, podmáslí). Jedlá soda je 3-4x účinnější než kypřicí prášek, proto je potřeba použít úměrně menší množství sody, než byste dali kypřicího prášku.
Také těsto s jedlou sodou je potřeba dát bezprostředně po zadělání do vyhřáté trouby, protože soda na rozdíl od prášku do pečiva reaguje opravdu bezprostředně po kontaktu s kyselinotvornou přísadou, a pokud bychom s pečením otáleli, o bublinky bychom mohli přijít a těsto by se vůbec nezvedlo.
- Kvasnice: Pečivo připravované z droždí je klasikou české kuchyně. Kynuté těsto je ideální pro pečení nadýchaných buchet, koláčů, ale třeba i houstiček sypaných kmínem. Příprava kvásku bývá pro nezkušené kuchařinky výzvou, ale není třeba se ničeho obávat. Stačí do hrnku nalít decilitr mléka, ohřát jej na teplotu, kdy, když do něj ponoříme špičku malíčku, je příjemně teplé. Do mléka zamícháme lžičku cukru a rozdrobíme droždí. Necháme kvasinky v teple pracovat a zanedlouho se dočkáme krásně vzešlého kvásku, který můžeme ihned použít.
- Našlehaný sníh: Posledním způsobem, který dnes zmíníme, je příprava lehkého těsta pomocí našlehaného sněhu z vaječných bílků. Typicky se těsta lehčená sněhem připravují na piškotové rolády nebo dortové pláty. Vyšlehat správně tuhý sníh není jen tak, vyžaduje zručnost a alespoň teoretické základy. První pravidlo říká, že bílky pro šlehání sněhu musí být čisté, dokonale oddělené od žloutků. Lépe se sníh připravuje z vajíček, která mají pokojovou teplotu. Naopak šlehací metly by měly být ideálně studené, zcela čisté a nemastné (TIP: Opláchněte metly předem studenou octovou vodou). Zkuste přidat do bílků ke šlehání špetku soli: sníh bude pevnější a tužší.
Prášek do pečiva mi ještě doma nechyběl, ale takový ztužovač šlehačky ano. Používám ho hlavně na dorty, šlehačka pak lépe drží. Tak jsem místo ztužovače použila Solamyl. A bylo to také OK :-).
Nějak se mi zdá, že tu bylo dřív daleko víc receptů ….. asi děláte nějaké úpravy …. mějte se moc hezky – Lada