Guacamole

Je libo guacamole?

Zdráháte se a nevíte co vlastně dostanete na stůl?

V duchu se modlíte, jen aby to nebyly nějaké neznámé příšerky na talíři? Nebojte, pro některé je to neznámý pokrm, ale vzhledem ke zdroji nutričních hodnot jej lze jen doporučit.

Pojďme se na chvíli přesunout do historie.
Původně pochází je slova ahuacamolli, což v překladu znamená avokádová salsa. Některé historické zdroje uvádějí, že Aztékové uměli udělat výbornou zelenou omáčku, která byla bohatá na vitamíny. Její původ je znám okolo roku 291 před n.l. Její příprava nebyla zase složitou akcí pro indiánské obyvatele. Nejprve vzali avokádo, které v nějaké nádobě rozdrtili, poté přidali rajčata a osolili.

Protože dříve nebyl moc pestrý jídelníček pro obyvatele nynějšího Mexika, tento pokrm pro ně představoval poklad. Jídlo obsahovalo plno vitamínů a organických tuků. Tak si ho Mexiko osvojilo a stalo se národním jídlem. V dnešní době je již populární v USA, ale začíná se objevovat ve všech světových kuchyních.

Guacamole má nyní v Mexiku různé regionální podoby. Tradiční příprava spočívá v rozmačkání dužiny zralého avokáda v hmoždíři. Zralé avokádo se pozná tak, že po rozkrojení bude mít máslovou konzistenci. Půjde vám snadno oddělit slupka od dužiny. Jeho chuť bude po oříškách.

Do rozmačkaného avokáda dáme mořskou sůl, rajčata, citrónovou šťávu. Omáčka se může vylepšit cibulí, stroužkem česneku, čerstvým koriandrem nebo bazalkou. Milovníci jogurtu nic nezkazí, když jej přidají k základu nebo lze použít i smetanu. Různé varianty avokádového pokrmu lze najít na http://guacamole.cz.

Základ bude vždy avokádo a je třeba ještě zmínit, že se jedná o značně zdravé ovoce s příznivým vlivem na organismus, které mimo jiné snižuje i hladinu cholesterolu v krvi. Je bohaté na celou řadu vitamínů, minerálů a zdraví prospěšných tuků – namátkou zmiňme vitamíny skupiny B, vitamín C, K a E, draslík, hořčík, linolovou, olejovou a palmitovou kyselinu a karotenoidy zeaxantín a lutein.

Za zkoušku to stojí. Přeji dobrou chuť.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 45 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

1 komentář: „Guacamole

Napsat komentář