Sushi – chutná a zdravá lahůdka

Milujete sushi? Nebo jste tuto exotickou specialitu ještě nikdy nezkusili? Pokud patříte mezi ty, kteří se sushi zatím vyhýbají, zkusíme vás na tuto japonskou dobrotu nalákat. Příznivci sushi budou jistě souhlasit s tím, že se jedná o dokonalou pochoutku. Navíc zde platí výjimečné spojení lahodné chuti a prospěšnosti pro náš organismus. Sushi je totiž nejen dobré, je současně i zdravé. Proto si jej můžete užívat zcela bez výčitek. Mezi cenné látky, které tato japonská specialita obsahuje, patří vitamíny, proteiny, mastné kyseliny a mnoha dalších zdravých prvků. Množství samozřejmě závisí na použitých ingrediencích. Mezi nejběžnější ingredience patří syrové ryby. Ty jsou významným zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, vitamínů (A, D, B12), a nejrůznějších prvků jako je jód, fosfor, vápník, selen, železo a další.

Kvalita od mistrů japonské kuchyně

Abyste si na sushi skutečně pochutnali, musí být připravené z kvalitních a čerstvých surovin. Neméně důležité je zvolit promyšlenou kombinaci jednotlivých ingrediencí. Pak totiž vyniknou jednotlivé chuti, které navíc po svém spojení vytvoří dokonalou souhru. Toto umění si ovšem žádá pořádnou dávku praxe. Stejně jako u české, francouzské nebo italské kuchyně zde platí, že mezi jednotlivými restauracemi, bistry či fast foody jsou obrovské rozdíly. Ti nejlepší připravují luxusní sushi v prvotřídní kvalitě z čerstvých surovin, jinde můžete dostat ne úplně lákavé jídlo, které má k pravému japonskému originálu opravdu hodně daleko. Bydlíte-li v Praze nebo v jejím blízkém okolí, případně do Prahy jezdíte na služební cesty či na výlety, máme pro vás tip na skvělou sushi restauraci.

Gurmáni a milovníci originální japonské pochoutky, kteří oceňují sushi připravené profesionály, si oblíbili restauraci Sushi Upgrade Praha. V Praze se sushi nabízí na mnoha místech, ale restaurace Sushi Upgrade v Opletalově ulici v Praze 1 je jedním z těch nejlepších. Ochutnejte sushi od skutečných mistrů, kteří mají dlouholeté zkušenosti s přípravou japonské kuchyně. Pokud si chcete dopřát sushi v pohodlí domova, restaurace nabízí i rozvoz sushi po Praze a okolí.

Sushi

Pokud si chcete susi připravit sami doma, máme pro vás několik rad a tipů.

Jak si doma vyrobit lahodné sushi?

Chcete-li se pustit do přípravy domácího sushi, musíte si nejprve sehnat všechny suroviny, ze kterého je budete tvořit. Většina z nich totiž není běžnou součástí české kuchyně.

Přichystejte si:

  • Mořskou řasu Nori – do ní budete sushi balit.
  • Sushi rýži – zde doporučujeme neexperimentovat s jiným typem rýže, výsledek by pak nemusel odpovídat vašim představám.
  • Rýžový ocet nebo hotový rozvar na ochucení rýže.
  • Bambusovou podložku na balení sushi.
  • Nakládaný zázvor, který se pojídá mezi jednotlivými sousty.
  • Sójovou omáčku k podávání.
  • Wasabi pastu k ochucení sushi a k podávání.
  • Čerstvou zeleninu (okurka, ředkev, chřest a další), čerstvé ryby a mořské plody (losos, tuňák, krevety nebo jiné), vše dle vaší chuti a fantazie.

Jak připravit sushi?

Jako první přichází na řadu sushi rýže. Důkladně ji propláchneme ve vodě, bude-li potřeba, properte ji několikrát, voda z rýže musí být co nejčistší. Poté dejte rýži do hrnce a zalijte ji vodou v poměru 1:1. Přikryjte ji poličkou a vařte na středním stupni. Ve chvíli, kdy začne voda vřít, rýži jemně promíchejte a zmírněte výkon vařiče na minimum. Až se všechna voda odpaří, bude rýže hotova.

Až sushi rýže trochu vychladne, přemístěte ji do mísy, ideální je dřevěná. Doporučuje se i použití japonského nebo čínského vějířku. Rýže rychleji vystydne, její povrch netuhne a nevytváří se na něm nežádoucí škrobový film. Postupně do ní přidávejte octový nálev pro dochucení. Ten seženete ve specializovaných prodejnách, můžete si jej ale připravit i doma. Rýže by neměla být příliš kyselá, nálev přilévejte rovnoměrně a důkladně při tom rýži míchejte. Nakonec nechte rýži odstát a úplně vychladnout.

Další suroviny závisí jen na vaší chuti. Můžete si vyrobit různé druhy sushi. Základ tvoří řasa nori, do které se sushi balí. Chybět by nemělo ani wasabi pro dochucení, sójová omáčka pro namáčení jednotlivých kousků či nakládaný zázvor pro neutralizaci chutí mezi sousty. Důležité jsou samozřejmě i ingredience, ze kterých vytvoříte náplň. U přípravy syrových ryb nezapomeňte, že je krájíme po vláknech.

A teď už přichází ta pravá chvíle pro bambusovou podložku. Máme pro vás praktický tip. Tu část podložky, kterou budete používat, obalte potravinářskou fólií. Ušetříte si tak čas i námahu při jejím následném náročném čištění.

Zajímá vás, jak vytvořit jednotlivé druhy sushi?

Maki sushi

Asi nejznámější úprava sushi. Plát mořské řasy položte lesklým povrchem na podložku. Na 2/3 plochy řasy pak přijde slabší vrstva rýže. Do ní naskládejte plátky zeleniny a ryby, které potřete křenem wasabi. Až budete hotovi, sviňte sushi do ruličky.

Uramaki sushi

Bambusovou podložku pokryjte potravinářskou fólií a na ni nasypte sezam nebo kaviár. Pokračujte slabou vrstvou rýže a necelou polovinou mořské řasy. Na ni pak už poklaďte jednotlivé ingredience a následně vše zabalte.

Temaki

Méně tradiční způsob přípravy. Z mořské řasy si vytvořte kornoutek, do něj vložte hrudku rýže a ryby a zeleninu, které potřete křenem wasabi.

Nigiri

Vytvořte si rýžové válečky (cca 5 cm dlouhé), potřete je wasabi a navrch položte ingredienci (plátek lososa nebo tuňáka, krevetu… Pokud ingredience na válečku z rýže nedrží, můžete ji obtočit proužkem řasy.

Sushi s krevetami

Ihned po dokončení sushi vložte do chladu, ideální teplota je mezi 2 a 5 °C. Rolky před podáváním nakrájejte na plátky. Přejeme dobrou chuť!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 45 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář